Restrukturyzacja jest procesem, który jest w stanie zapewnić pomoc wielu firmom mogącym w takich działaniach upatrywać dla siebie ratunku. Odpowiedni plan jest w stanie sprawić, że firma nie będzie musiała myśleć o zamknięciu. W czasie zostaną również przesunięte wszelkiego rodzaju wierzytelności. Temu procesowi może poddać się część firm, która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich działania w ostatnim czasie nie przynoszą oczekiwanego efektu, prowadząc do zadłużenia. Kto może wziąć się za opracowywanie planów restrukturyzacji?
Plan naprawczy dla firmy
Restrukturyzacja firmy to działanie, które dostępne są dla wybranych przedsiębiorców. Za sporządzenie takiego planu odpowiedzialny jest organ nadzorczy, który jest w stanie zaoferować dłużnikom jeden z czterech podstawowych planów. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z takiego rozwiązania, może zwrócić się Agnieszki Wójcik specjalizującej się w doradztwie gospodarczym, której oferta w całości dostępna jest na stronie https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl. Będzie ona w stanie odpowiedzieć wszystkim na najważniejsze pytanie – czy moja firma może wziąć udział w procesie restrukturyzacji? Profesjonalna kancelaria zawsze bierze pod uwagę indywidualne możliwości przedsiębiorstwa, dzięki czemu jest w stanie wykazać się dużą skutecznością w prowadzonych przez siebie procesach restrukturyzacyjnych. To właśnie na podstawie takich planów zapada decyzja sądowa o zasadności wszczęcia takiego procesu. Należy więc skorzystać z fachowej pomocy, aby móc znaleźć dla siebie ratunek.
Co powinien zawierać plan naprawczy dla firmy?
Ważne jest to, aby każdy taki projekt zawierał odpowiednie elementy, co będzie miało wpływ nie tylko na wydanie pozytywnej decyzji sądowej, ale także dalsze postępowanie. Wśród najważniejszych elementów można wymienić:
- dokładna analiza sytuacji przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, które doprowadziły do zadłużenia;
- przegląd i opis środków restrukturyzacyjnych, które mają zostać podjęte, łącznie z kosztami, które będą się pojawiały;
- plan wdrożenia kolejnych kroków w ramach postępowania restrukturyzacyjnego;
- sprawozdanie finansowe zadłużonego przedsiębiorcy, ważne jest dopilnowanie w tej sytuacji daty, która musi przypadać na trzydzieści dni, zanim wniosek o wszczęcie restrukturyzacji zostanie złożony.
Jak przekonać do siebie wierzycieli?
Nie wystarczy tylko sporządzić taki projekt. W późniejszym czasie zostanie on przedstawiony wierzycielom, którzy podejmą decyzję o tym, aby przystąpić do takiego układu. Z wykonanego planu jasno musi wynikać to, że zgoda na wdrożenie procesu naprawczego w firmie, będzie leżało w ich ekonomicznym interesie. Mówiąc dosłownie – dając swojemu dłużnikowi czas, będą mieli oni realne szanse na to, aby odzyskać swoje pieniądze. Plan restrukturyzacji firmy musi więc przekonać wierzycieli, aby dali dłużnikowi trochę więcej czasu. Nie dziwi więc, że warto podjąć współpracę z profesjonalną kancelarią, która ma doświadczenie w tego typu kwestiach.
Szacuje się, że porządny plan naprawczy może zawierać aż 60 stron. Tak, dużo, ale tylko w ten sposób można zyskać dowód na to, że przedsiębiorca poważnie podchodzi do tematu, chcąc nie tylko odbić się od dna, ale także pospłacać swoje należności. Na tych kilkudziesięciu stronach powinna znaleźć się analiza finansowa i ekonomiczna, która pokaże jak aktualnie wygląda sytuacja przedsiębiorstwa. Można spotkać się z opiniami, że obecność takiej analizy nie jest konieczna, ale tylko ona jest w stanie przekonać wierzycieli do wydania pozytywnej decyzji nad układem.