Emitent to jedno z najważniejszych pojęć związanych z rynkiem papierów wartościowych. Jest to podmiot, który odpowiada za emitowanie akcji, a więc ich wprowadzanie do obrotu giełdowego, aby mogli się nimi zainteresować potencjalni inwestorzy. Czy każdy może zostać emitentem? Dowiedz się, jaki jest zakres jego obowiązków i zasady, którymi powinien się kierować.
Kto może zostać emitentem?
Emisja papierów wartościowych jest tak naprawdę w zasięgu kilku podmiotów, które mogą się tym zajmować na podstawie zasad działania rynku finansowego. Są to więc:
- osoby fizyczne lub prawne;
- skarb Państwa;
- instytucja finansowa;
- bank państwowy;
- samorząd;
- prywatne przedsiębiorstwo.
Mogą one sprzedawać wybrane papiery wartościowe i w konsekwencji otrzymywać środki finansowe. Emitenci mogą prowadzić emisję własną, gdy cały proces realizują samodzielnie, lub obcą, gdy korzystają z pośrednictwa instytucji finansowej. Emitent to istotna funkcja na rynku papierów wartościowych – bez niej giełda oraz wszelkie transakcje związane nie miałyby racji bytu.
Obowiązki emitenta a typ papierów wartościowych
Wyróżnia się kilka grup emitentów w zależności od rodzaju papierów wartościowych, jakimi się zajmują:
- emitenci akcji – zajmują się papierami dowodzącymi udziału właściciela w kapitale konkretnej spółki. Długość posiadania akcji nie jest nigdy określona, więc inwestorzy je kupujący mają udział w zyskach razem z emitentami;
- emitenci obligacji – w tym przypadku całym swoim majątkiem gwarantują zapisy na obligacjach, np. terminy płatności czy warunku wykupu). Obligacje emitent zabezpiecza na zasadzie zastawu, hipoteki lub udzielenia gwarancji;
- emitenci krótkoterminowych papierów dłużnych – emitenci muszą wykupić je w ściśle określonym terminie zgodnie z wartością nominalną. W tym przypadku powinni spełniać warunki w zakresie wprowadzania do obrotu krótkoterminowych papierów wartościowych. Dotyczą one także bezpieczeństwa transakcji, polegającego na informowaniu i korzystaniu z pośrednictwa banku lub biura maklerskiego.
Emitenci podlegają obowiązkom informacyjnym. Co to znaczy? Te kwestię dokładnie reguluje Ustawa o obrocie, a konkretnie art. 154 ust.1 pkt.1. Jeśli emitent zidentyfikuje powstanie informacji poufnej, musi to odpowiednio zaraportować.