Rozwój osobisty – jakie szkolenia warto zrobić w 2019 roku?

rozwój osobisty

Nie da się ukryć tego, że z roku na rok wymagania zarówno ze strony pracodawców jak i klientów stale rosną. Wiele osób, aby sprostać wysokim oczekiwaniom musi postawić na rozwój osobisty w postaci szkoleń, kursów (również internetowych), książek itp. Rynek pracy zmusza nas do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju.

Okazuje się, że w większości przypadków samo dotychczasowe wykształcenie może nie wystarczyć. Tak naprawdę, wiele zależy od branży, natomiast niezależnie czy jesteś nauczycielem, fotografem, lekarzem czy marketingowcem, stałe poszerzanie swoich kompetencji, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dobrych zarobkach jest koniecznie.

Czy da się zaplanować karierę?

W dobie globalizmu i stałego oraz łatwego dostępu do Internetu mówi się, że możesz być kim chcesz. W związku z tym, już samo poszukiwanie pracy powinno być ułatwione. Nie zawsze się tak dzieje. Mimo tego, że rynek pracy w Polsce jest rozbudowany, po pierwsze możemy nie mieć kompetencji do podjęcia się danej pracy, a po drugie powinniśmy znaleźć branżę czy zawód, którego wykonywanie będzie nam sprawiać jakąkolwiek przyjemność. Motywów tutaj może być wiele, a różne szkolenia zawodowe oraz programy, kursy, szkolenia unijne mogą nas nakierować i pokazać drogę, której nie braliśmy do tej pory pod uwagę. Na początku warto jest przyjąć zasadę otwartości i elastyczności. Słuchanie potrzeb rynku i odpowiadanie na nie jest jednym z najlepszych możliwych rozwiązań.

Czy warto jest się szkolić?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista. Rozwój osobisty pod każdą postacią stał się od kilku lat bardzo modny. Decydując się np. na szkolenie zawodowe podnosimy nie tylko stan swojej wiedzy, ale również nasze kwalifikacje. Może to nam przynieść wiele korzyści. Niezależnie czy chcesz zmienić pracę, czy zostać w swojej branży, poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności daje satysfakcję, poczucie komfortu i zadowolenia z siebie. W późniejszym okresie może to spowodować zadowolenie materialne. Dodatkową korzyścią, która wiąże się ze szkoleniami jest możliwość poznania wielu nowych ludzi. Co więcej, regularne spotkania są okazją do wymieniania się doświadczeniami zawodowymi.

Szkolenia unijne, szkolenia zawodowe – skąd wziąć fundusze?

Jak już ustaliliśmy, szkolenia zawodowe to niezwykle ważny element naszej drogi zawodowej. Skąd jednak wziąć na nie pieniądze? W pewnych przypadkach pracodawcy sami wysyłają swoich pracowników na przeróżne szkolenia, a co więcej pokrywają wszelkie koszty.

Jednak nie łudźmy się, że jest to norma. W większości przypadków podnoszenie kwalifikacji zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto jest inwestować wolne środki w rozwój osobisty, ponieważ mogą się nam one zwrócić szybciej niż myślimy.

Co zrobić, jeśli nie mamy na to funduszy? Pierwszą opcją jest wzięcie niewielkiej pożyczki i regularne jej spłacanie. Drugą opcją jest znalezienie darmowych kursów lub takich, finansowanych (lub współfinansowanych) przez Unię Europejską. Programy unijne są zazwyczaj skierowane do konkretnych grup, np. ludzi powyżej 30 roku życia, bezrobotnych, matek, osób młodych itp. Aby wziąć udział w takim szkoleniu trzeba zazwyczaj spełniać określone warunki. Programy tego typu bez problemu znajdziesz w Internecie.

Skąd mam wiedzieć, jakie szkolenie wybrać?

Podejmując się wysiłku poszerzania swoich kompetencji zawsze musimy zastanowić się co AKTUALNIE jest nam potrzebne i mogłoby pomóc nam w znalezieniu lepszej pracy, podniesieniu kwalifikacji itp. Przykładowo, jeśli w obecnej pracy zauważamy u siebie braki w pewnych obszarach (np. projektowanie stron www, język angielski itd.), jest to dobra wskazówka, którą możemy podążać. Wtedy, odpowiednie mogą się okazać szkolenia zawodowe dedykowane Twojej branży.

Kursy uniwersalne

Niezależnie od wykonywanego zawodu, pewne kursy można określić jako uniwersalne. Jeśli widzisz u siebie problem z komunikacją interpersonalną, radzeniem sobie ze stresem i presją czasu, wygłaszaniem prezentacji publicznych postaw na takie szkolenia. Często są one darmowe.

Języki obce

Bardzo wysoko cenione są kursy i szkolenia z języków obcych. Podzielić je można na płatne oraz finansowane przez inne instytucje czy Unię Europejską. Umiejętność posługiwania się językami obcymi może nie tylko podnieść nasze kwalifikacje, ale również przyczynić się do zmiany pracy w ogóle. Okazuje się, że obecnie w wielu branżach najważniejszym czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy jest certyfikat z danego języka obcego.

Podsumowując

Tak jak było wspomniane wcześniej, wybór konkretnego szkolenia (szkoleń) zależy od Twoich zainteresowań, branży, zapotrzebowania na rynku. Obecnie można zauważyć bardzo duży nacisk na specjalizowanie się w danej dziedzinie. Niezależnie od tego, czy marzy Ci się kurs fotograficzny, makijażowy, marketingowy czy spawacza, w każdym przypadku możesz odnieść sukces.