Nowości w księgowości

Do niedawna z usług biur księgowych korzystały niemal wyłącznie małe firmy. Obecnie jednak sytuacja zaczęła się zmieniać i coraz mniej właścicieli przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie własnego księgowego. Dlaczego tak się dzieje? Jaką przewagę mają biura księgowe i co oferują?

Prowadzenie ksiąg handlowych oraz książki przychodów i rozchodów, pilnowanie kwestii podatkowych, nadzór nad dokumentacją i poprawa ewentualnych błędów – oto, co wykonuje dla nas księgowy. Nawet małe firmy, aby zaoszczędzić czasu i problemów, musiały do niedawna zatrudniać wykwalifikowanego pracownika – na cały etat bądź na jego część. Wiązało się to jednak z odprowadzaniem składek i spełnianiem wszystkich obowiązków pracodawcy wobec pracownika – z urlopem i chorobowym włącznie. W przypadku więc, gdy nasz księgowy udał się na wypoczynek, pozostawaliśmy z rachunkami bez niczyjej pomocy.

Korzystanie z usług biura księgowego pozbawione jest wymienionych problemów. Co ważne, ceny za tego typu usługi w większych miastach poszły zauważalnie w dół. Za przykład niech posłuży nam Wrocław. Biuro rachunkowe opłaca się tu bardziej niż zatrudnienie księgowego, jak powiedział nam właściciel wcale niemałej, dobrze prosperującej firmy. W mieście przybyło firm świadczących usługi z dziedziny księgowości i konkurencja wymusiła obniżenie cen. Jeśli chodzi więc o Wrocław, biuro rachunkowe to już niemal standard. Spodziewamy się, że podobnie sytuacja wygląda również w innych polskich miastach. Ogólna tendencja wskazuje na to, że coraz rzadziej zatrudniać będziemy księgowych na własną rękę.