Których języków warto jest się uczyć w 2019 roku?

rozwój osobisty

Nie da się ukryć, że znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach absolutnym minimum, jeśli stawiamy na swój rozwój osobisty. Ostatnimi czasy można jednak zauważyć pewną tendencję, która osłabia jego pozycję. Angielski spotykamy niemalże wszędzie, od najmłodszych lat. Jego znajomość od niedawna stała się niczym wyjątkowym To jedynie wymóg i obowiązek niemalże każdej osoby aktywnej zawodowo.

Nastał czas, w którym władanie zupełnie innymi językami jest „w cenie”. Które z nich warto jest poznać, aby odnieść sukces zawodowy? Aby wyróżnić się z tłumu na rynku pracy, warto jest zaimponować pracodawcy znajomością przynajmniej jednego, ciekawego języka obcego. Pamiętaj, że inwestując w umiejętności lingwistyczne, inwestujesz w siebie i nigdy na tym nie tracisz.

fundusze europejskie

Czy każdy może zacząć?

Nie każdy z nas ma talent do języków. W tej sytuacji warto jest postawić na jeden, wybrany który może przydać się w przyszłości. I niekoniecznie będzie to francuski, niemiecki czy hiszpański. Są one na tyle popularne, że ich znajomość prawdopodobnie nie zrobi na pracodawcy piorunującego wrażenia. Zatem, co wybrać?

Na początek zrób dokładny reaserch i analizuj rynek. Znajomość jakich języków jest obecnie pożądana w Twoim mieście? Jeśli jednak ciężko jest znaleźć Ci takie informacje, warto jest skorzystać z prognoz dotyczących tendencji językowych. Możesz również przejrzeć fundusze europejskie (programy) i szkolenia finansowane przez Unię.

Okazuje się, że według najnowszych badań i analiz rynku, w niedalekiej przyszłości najbardziej przydatna może być znajomość języków egzotycznych i mało znanych. Ich nauka może zagwarantować nam całkiem niezłą pensję oraz wysokie stanowisko. Na co zwrócić uwagę w 2019 roku?

Po pierwsze – chiński

Od kilku lat możemy zauważyć, że nauka chińskiego staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Chiny są jednym z najlepiej rozwijających się krajów na świecie, dlatego nawet w Polsce powstaje wiele oddziałów firm właśnie z tego kraju. Jeśli stawiasz na rozwój osobisty musisz koniecznie zainteresować się tym językiem.

Znajomość chińskiego może nam się niedługo bardzo opłacać. Czy wiesz, że jest najczęściej używanym językiem na świecie (wyprzedza pod tym względem angielski)? Chińska gospodarka jest na tyle rokująca, że może wyprzedzić amerykańską i stać się najlepszą na świecie.

Węgry i Szwecja

Oprócz Chin, polskie firmy mają jeszcze dwóch bardzo poważnych sojuszników biznesowych. Są to Węgry oraz Szwecja. Znajomość szwedzkiego oraz węgierskiego jest obecnie bardzo w cenie. Po pierwsze dlatego, że specjalistów władających tymi niezwykle ciężkimi językami jest bardzo mało Szkolenia dofinansowane z UE zaczynają dostrzegać potrzebę i coraz częściej organizują ciekawe i przydatne kursy. Władanie mało popularnymi i trudnymi językami, takimi jak te, może się przełożyć na nasze wyższe zarobki w przyszłości. Jeśli pracujesz w branży energetycznej lub przemyśle ciężkim, koniecznie zainteresuj się tym tematem.

Rosyjski dalej na topie

Fundusze europejskie i lokalne dofinansowania niestety bardzo często pomijają ciekawe i mniej popularne języki. Obecnie, na pewno zaliczyć do nich możemy rosyjski. Zdecydowanie warto jest postawić na kurs języków państw sąsiedzkich. Okazuje się, że to właśnie rosyjski może być najbardziej przydatny. Warto pamiętać o tym, że gospodarka tego wielkiego kraju również ma czym imponować. Współpraca z firmami z tego kraju może okazać się bardzo opłacalna.